Субота, 28.06.2025, 05:13
Вітаю Вас, Гість
Головна » Файли » Мої файли

Урок географії 6 клас
15.12.2013, 15:50

Тема: Літосферні плити, їх рухи. Стійкі й рухомі ділянки земної кори. Сейсмічні пояси Землі. Походження материків і океанів.

Мета: Вивчити особливості будови літосфери та земної кори. Продовжувати   формувати уявлення учнів про типи земної кори та особливості її формування. Розглянути карту літосферних плит, познайомитися з гіпотезами походження материків і окенаів А. Вегенера. Удосконалювати навички роботи з географічними джерелами знань. Формувати науковий світогляд учнів, здійснювати профорієнтаційне виховання.

Обладнання: фізична карта світу, карта літосферних плит, атласи, контурні карти, малюнок «Типи земної кори»прозолра посудина з водою та шматочки пінопласту для демонстрації досліду, фотоматеріали.

Тип уроку:  Урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.

На цьому етапі уроку учитель використовує  письмові тестові завдання з вибором однієї  чи кількох правильних відповідей  для всіх учнів по варіатнам.

В – І

1. Літосфера  - це: а) водна оболнка Землі, б) повітряна оболонка  Землі, в) тверда оболонка Землі, г) оболонка що проедставлена живими організмами.

2. Гідросфера – це: а) водна оболнка Землі, б) повітряна оболонка  Землі, в) тверда оболонка Землі, г) оболонка що проедставлена живими організмами.

3. Астеносфера знаходиться у: а)земній корі, б) верхньому шарі мантії, в) ядрі Землі.

4. Які типи земної кори за будовою розрізняють під материками: а) океанічна, б) материкова, в) перехідна.

5. Осадові гірські породи, що утворилися при руйнуванні інших гірських порід, називаються: а) хімічними, б) уламковими, в) органічними.

6. До паливних корисних копалин відносять: а) природний газ, б) фосфорити, в) алюмінієві руди.

7. Яка з названих порід осадового походження: а) кварцит, б) кам’яна сіль, в) камяне вугілля, г) мармур.

8. До якої групи  корисних копалин відносять фосфорити, вапняк, глину? а) рудні, б) нерудні, в) паливні.

9. До горючих корисних копалин належать: а) залізна руда, б) мідь, в) нафта, г) торф, д) граніт, ж) газ.

10. До метаморфічних гірських порід належать: а) нафта, б) мармур, в) гнейс, г) кварцит, д) графіт.

В – ІІ

1. Біосфера - це: а) водна оболнка Землі, б) повітряна оболонка  Землі, в) тверда оболонка Землі, г) оболонка що проедставлена живими організмами.

2. Атмосфера – це: а) водна оболнка Землі, б) повітряна оболонка  Землі, в) тверда оболонка Землі, г) оболонка що проедставлена живими організмами.

3. Земна кора - це: а) тверда оболонка Землі, б) верхня тверда оболонка Землі, що складається з мінералів і гірських порід,  в) віс відповідід вірні.

4. Вязкий, частково розплавлений шар у верхній частині мантії – це: а) земна кора, б) літосфера, в) астеносфера.

5. Гірські породи, які утворилися при застиганні магми на поверхні чи в глибинах земної кори називаються: а) метаморфічними, б)  магматичними, в) осадовими.

6. Як називаються гірські породи, змінені в умовах  великого тиску і високої температури? а) магматичні, б) метаморфічні, в) осадові.

7. До якого типу гірських порід належить крейда і вапняк? а) осадові, б) магматичні, в) метаморфічні.

8. До магматичних гірських порід належать: а) нафта, б) мармур, в) калійна сіль, г) лабрадорит, г) базальт.

9. Гірські породи – це: а) тверді частинки літосфери, б)  сполучення кількох мінералів, в)  накопичення   одного мінералу у великій кількості.

10. До рудних корисних копалин належать: а) залізна руда, б) мідь, в) пісок, г) золото, д) глина.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Проблемне завдання.  

Учитель: Використовуючи фізичну карту півкуль атласу та малюнок «Літосферні плити минулих епох», порівняйте сучасну кількість та розташування материків і океанів на Землі з їх розміщенням 200 млн. р. тому. Спробуйте пояснити зміни, що відбулися протягом данного часу.

ІУ. Вивчення нового матеріалу.

Учитель: Вчених – географів здавна не полишало у спокої питання про кількість та походження материків на нашій планеті. Першим вченим, що науково обгрунтував  відповідь на це питання був німецький учений А. Вегенер який у 1912 р. висунув гіпотезу дрейфу ( руху) материків.

 Робота з рубрикою підручника «Це цікаво».

Учитель: Уважно прочитайте зміст рубрики і поясніть за якими ознаками А.Вегенер здійснив своє відкриття про походження материків на Землі. 

Робота з картою літосферних плит.

Учитель: А. Вегенер на початку ХХ століття розробив гіпотезу дрейфу материків, але він не відповів на питання:

· Що змушувало  і змушує рухатися матирики?

· Яким є механізм цього руху і звідки беруться величезні запаси енергії, що керують ним?

Ви, маючи певні знання про внутрішню будову Землі та викорстовуючи карту літосферних плит повинні висунути свої гіпотези, які дадуть відповідь на ці питання.  

Повідомлення учнів про будову літосфери та літосферні плити.

Демонстрація вчителем досліду з прозорою посудиною, заповненою водою та пінопластом на підтвердження причин руху літосферних плит.

Практична лабораторія. Виконання практичної роботи №7 ( початок).

Знайомство з легендою карти літосферних плит та визначення яким чином позначаються рухи плит на карті, що вказує на напрямок руху літосферних плит, визначення швидкості руху літосферних плит.

Повідомлення учнів про види руху літосферних плит.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Види руху літосферних плит

Горизонтальні рухи

Вертикальні рухи

а)                 - зближуються однотипні плити (утворюються гори).

б)                  -  зближуються різнотипні плити (утворюються глибоководні западини.

в)                     - розсуваються

(утворюються роломи).

Горизонтальні рухи дуже повільні – 2 – 10 см / рік, непомітні для людського ока.

а)  - піднімаються (відступ морів, наявність шарів піску високо  в горах).

б)  - опускаються (наступ морів, затоплення території).

               

Проблемне завдання.

Учитель: Прослухайте ситуацію, та визначте який вид руху виконують літосферні плити у певному куточку нашої планети.

Ситуація 1. За допомогою космічних кораблів вчені  помітили, що материк Австралія зміщується кожного року на північний схід Тихого океану зі швидкістю 2 см/рік. Що є причиною такого зміщення, який вид руху виконують літосферні плити у даному випадку?

Ситуація 2. На дні Середземного моря неподалік берега, аквалангісти знайшли руїни давнього мітса. Чому на вашу думку місто опинилося під водою? Який вид руху виконують літосферні плити у даному випадку?

Рубрика «Це цікаво».

Давньогрецький філософ і вчений Архімед висунув закон рівноваги, який використовують для пояснення процесів, що відбуваються в надрах Землі, його суть: «Збільшення маси земної кори за рахунок накопичення відкладів приводить до її опускання, зменшення маси внаслідок руйнування і переміщення гірських порід веде до підняття території».

Близько 7 тис. р. тому Скандинавський півострів звільнився відльодовиків і відразу почалося його інтенсивне підняття території. У Скандинавьких горх сьогодні знаходять старовинні кільця для швартування суден, а на заході Норвегії збереглася давня дорог, що йде в бік моря від старовинного житла і різко обривається біля прямовисного берега на висоті 24 метри.

Про підняття суші в минулі епохи свіждчать знахідки давніх морських черепашок на інші сліди моря на поверхні сучасної суші або у горах.

Факти вертикального підняття суші виявлені на півночі Єєвразії у районі Білого і Баренцевого морів. Так, рибалки – помори будували свої житла біля самої води, а нині море відступило на 5 – 6  кілометрів.

 А ось західне узбережжя Єєвразії опускається (територія Нідерландів). Щоб води океану не затопили цієї країни, населення вимушене будувати дамби, що тягнуться уздовж морського берега на сотні кілометрів.

Свідченням повільного опускання на Україні є залишки давньогрецького міста Херсонес на Кримському півотрові. Яке нині наполовину затоплене водами Чорного моря.  Зазнає опускань і територія Одеської області зі швидкістю 1 см/рік на узбережжі Чорного моря, а ось схід Кіровоградської області та північ Житомирської облатей України піднімається зі швидкістю 9  мм/рік.

На узбережжі Північного Льодовитого океану є два невеликі райони опускання суші зі швидкістю 1 – 2 мм/рік на захід від впадіння р. Лєни та на південний схід Чукотки. Опускання також зазнає Печорська і Західно – Сибірська низовини.

Географічні задачі.

1. Територія Скандинавського півострова піднімається зі швидкістю 9,5 мм/рік. Якою буде абсолютна висота пункту на цьому півострові через 11 років, якщо зараз вона складає 960 м. над рівнем моря?

2. Дамбу якої висоти необхідно побудувати, щоб узбережжя що опускається зі швидкістю 3 мм/рік, не було затоплене через 75 років?

Завдання оцінюється у 12 балів.

Учитель:  рухи літосферних плит свідчать про те, що на земній поверхні є порівняно стійкі і рухомі ділянки  - платформи і сейсмічні області.

У. Закріплення нового матеріалу.

Прийом «Сенкан».

Учитель: Я пропоную вам синтезувати свої знання про «Літосферні плити, їх рухи.» у стислову вислові з п’ти речень за алгоритмом:

Іменник - 1

Літосферні плити

Прикметник - 2

Великі, малі

Дієслово - 3

Утворюють, ковзаються,  переміщуються

Фраза - 6

Літосферні плити – великі блоки земної кори

Синонім - 1

Пазли

 

УІ. Домашнє завдання.

Прочитити параграф, дати відповідід на питання, * використовуючи знання про рухи літосферних плит та карту літосферних плит спрогнозувати яке положення можуть зайняти материки і океани у недалекому майбутньому.

 

Категорія: Мої файли | Додав: Стожок
Переглядів: 1517 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: